Portalo rėmėjai:

Sikon

ARCHITEKTŪROS STUDENTŲ IDĖJŲ KONKURSAS-STOVYKLA „S!KON“ 

2010 liepos 2-5 dienomis Gargždų parke įvyko architektūros studentų idėjų konkursas - stovykla „S!KON“. Bendruomenė bendradarbiaudama su Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros studentų klubo „ASK“ nariais surengė kūrybines dirbtuves Gargždų miesto parke. Minijos slėnyje buvo įkurtas palapinių miestelis, kuriame apsigyveno apie 150 būsimųjų architektų iš visos Lietuvos. Pagal probleminės vietovės padiktuotą temą, Į 22 grupes pasidaliję būsimieji architektai kūrybinių dirbtuvių metu stengėsi pasiūlyti miestiečiams kuo originalesnių idėjų Gargždų miesto parko atgaivinimui jie sukūrė įvairias menines instaliacijas, skulptūros darbus, architektūrinius projektus. Gargždiškiams buvo suteikta galimybė pamąstyti, koks yra jų ryšys su šia vieta, ko jie tikisi ir nori iš parko.

 

JAUNŲJŲ ARCHITEKTŲ IDĖJA SUŽAVĖJO GARGŽDIŠKIUS

IMG_8617Visą ilgąjį savaitgalį Gargžduose šurmuliavo apie 100 būsimųjų architektų iš visos Lietuvos. Čia vyko architektūros studentų idėjų konkursas „Sikon“. Minijos slėnyje įkurtame palapinių miestelyje tris dienas gyvenę studentai pateikė daugybę įvairių idėjų, kaip prijaukinti Gargždų miesto parką.

Visi pataikė į vartus

Į 22 grupes pasidaliję būsimieji architektai kūrybinių dirbtuvių metu stengėsi sugalvoti kuo originalesnių idėjų. Sekmadienio popietę kiekviena iš 22 komandų savo idėjas pristatė vertinimo komisijai. Studentus vertino architektai Linas Lapinskas, Andrė Baldišiūtė, Darius Čiūta. Savo favoritų komandą taip pat išrinko ir „Sikon“ konkurso organizatoriai bei gargždiškių iniciatyvinė grupė, kuri rūpinasi Gargždų miesto parko atgaivinimo projektu. Jos narys verslininkas Dainius Šatkus dėkojo visiems „Sikon“ konkurse Gargžduose dalyvavusiems studentams ir džiaugėsi, kad būsimieji architektai pateikė ne vieną įdomią idėją, kaip atgaivinti miesto parką. „Visi jūs pataikėte į vartus ir įmušėte 22 įvarčius. Tačiau, mūsų nuomone, gražiausias įvartis buvo komandos, kuri pristatė darbą „Parkas šypsosi“. Paprasta, bet labai taiklu. Juk ko daugiau reikia žmogui, kad jis eitų į parką – šypsenos ir kelių traukos vietų“, – sakė jis. Darbą „Parkas šypsosi“ pristatę Vilniaus dailės akademijos architektūros bakalaurai Andrius Vilčinskas, Jonas Rimeika, Jonas Motiejūnas, Antanas Navidauskas pasakojo, kad žiūrėdami į parko žemėlapį pastebėjo, kad Minijos vingis primena šypseną. „Šis pastebėjimas ir tapo mūsų idėjos ašimi. Pagrindinė mūsų darbo mintis – kad parkas yra geras ir dabar, tik pritaikant tam tikrus projektavimo principus reikia sukurti traukos taškus, kurie į jį viliotų žmones. Parkas lyg gargždiškio veidas – linksmas, geras, tik jis truputį apžėlęs, reikia jį „apskusti“, kad visi pastebėtume tą šypseną“, – kalbėjo vaikinai.

Kiekvienam miestiečiui – po medį

Konkurso „Sikon“ organizatoriai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros studentų klubo „ASK“ nariai – geriausiu pripažino darbą „Krapštukas“. Pagrindinė jo idėja, kad Gargždų parkas yra lyg ausis, kuri dabar prikišta visokių šiukšlių. Miestiečiams reikia jas išsikrapštyti ir patiems kurti idėjas, kaip galėtų atrodyti parkas, kuris būtų patrauklus jiems.

Architektai L. Lapinskas, A. Baldišiūtė ir D. Čiūta „Sikon“ konkurso laimėtojais paskelbė darbą „Suasmeninta atsakomybė“ sukūrusius Vilniaus dailės akademijos architektūros studentus. Jie ant medžių parke prikabino lenteles su 30 gerai Gargžduose žinomų asmenų vardais ir pavardėmis. Parke galima rasti istorikės Janinos Valančiūtės, futbolininko Aurimo Šlušnio, Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės, Gargždų „Minijos“ vidurinės mokyklos direktoriaus Antano Jaciko ir kitų vardus.

Vienas iš komandos, sukūrusios darbą „Suasmeninta atsakomybė“, narių Vytenis Raugala sakė, kad idėja sužymėti medžius kilo galvojant apie tikslinę auditoriją – gargždiškius: „Pagalvojome, kad sužymėdami medžius tarsi suasmeninsime aplinką. Juk jei kiekvienas gargždiškis parke turėtų po savo medį, tai jis erdvę aplink jį prižiūrėtų ir saugotų.“

Studentus vertinusi architektė Andrė Baldišiūtė sakė, kad ją sužavėjo Gargždų parko medžių žymėjimo idėjos paprastumas. „Kalbame apie tai, kad parkui sutvarkyti reikia didžiulių pinigų. O štai studentai atrado neįtikėtinai paprastą būdą, kaip tai padaryti be didžiulių investicijų. Jie paskaičiavo, kad parko plotą padalijus iš Gargždų gyventojų skaičiaus kiekvienam gargždiškiui tenka po 20 kvadratinių metrų parko. Štai ir išsisprendžia problema – kiekvienas žmogus susitvarko savo plotelį. Medis nuo senovės labai svarbus kiekvienam lietuviui. Tad ar ne šauni idėja, kad parke kiekvienas miestietis ar bent kiekviena šeima galėtų turėti po savo medį? Būtų galima net viešas akcijas skelbti, kad, pavyzdžiui, visi renkasi į parką genėti savo medžio šakų ar tvarkyti aplinkos aplink savo medį“, – kalbėjo architektė.

Milda JUDELYTĖ

 

MŪSŲ MIESTE PLUŠĖS BŪSIMIEJI ARCHITEKTAI

Šestadienį Gargžduse lankėsi Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros studentai, kurie kartu su miesto bendruomenės nariais diskutavo apie gyventojų norus, lūkesčius, kaip turėtų būti keičiamas Gargždų miesto parkas.

Gargždų miesto bendruomenė išrinkusi iniciatyvinę grupę, kuri rūpinasi Gargždų miesto parko atgaivinimo projektu. Klaipėdos rajono savivaldybės biudžete yra numatytos lėšos Gargždų parko koncepcijai parengti. Iniciatyvinė grupė jau parinko architektus, kurie rengs parko koncepciją. Tai daryti patikėta Vilniaus Gedimino technikos universiteto Urbanistinės analizės mokslo laboratorijos architektui Matui Cirtautui ir jo komandai. Koncepcijos kūrimas – ilgas procesas, tad, kol ji bus rengiama, iniciatyvinės grupės nariai ieško ir kitų būdų, kaip pamažu jaukinti miesto parką. Viena iš idėjų – vasarą Gargžduose organizuoti architektūros studentų idėjų konkursą “Sikon”. Jo dalyviai surengtų kūrybines dirbtuves ir pasiūlytų idėjų, kaip prijaukinti senąjį parką. Šestadienį šį konkursą organizuojantys Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros studentų klubo “ASK” nariai lankėsi Gargžduose ir su iniciatvinės grupės nariais aptarė konkurso organizavimo klausimus.

Architektūros studentų idėjų konkursas “Sikon” Gargžduose vyks liepos 2-5 dienomis. Jo metu į miestą suvažiuos daug būsimųjų architektų, kurie kelias dienas čia rengs kūrybines dirbtuves ir bandys pateikti įvairių idėjų, kaip prijaukinti gargždų miesto parką. “Po šeštadenį vykusios diskusijos priėjome prie išvados, kad parkas reikalingas žmonėsms. Tad mūsų tikslas bus parką paversti jaukia erdve, kuri gargždiškius viliotų ne tik dėl galimybės čia tiesiog ramiai pasivaikščioti. Bandysime čia sukurti jaukią atmosferą”, - sakė viena iš konkursos “Sikon” organizatorių Julija Čiapaitė.

 Milda JUDELYTĖ

Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros studentų klubo “ASK” nariai džiaugėsi, kad sulaukė pasiūlymo architektūros studentųidėjų konkursą “Sikon” šiemet organizuoti Gargžduose.

 

BŪSIMIEJI ARCHITEKTAI KVIEČIĄ Į DISKUSIJĄ APIE PARKĄ

Gargždų miesto bendruomenė tęsia pradėtą iniciatyvą atgaivinti ir prijaukinti miesto parką. Neseniai kilo idėja vasarą Gargžduose organizuoti architektūros studentų idėjų konkursą „Sikon“. Jo dalyviai surengtų kūrybines dirbtuves ir pasiūlytų idėjų, kaip prijaukinti senąjį parką. Šį šeštadienį būsimieji architektai atvyksta į Gargždus susitikti su miesto bendruomene ir padiskutuoti apie gyventojų norus, lūkesčius, kaip turėtų būti keičiamas parkas.

Architektūros studentų idėjų konkursas „Sikon“ Gargžduose turėtų vykti vasarą. Viena iš konkurso organizatorių Julija Čiapaitė pasakojo, kad architektūros studentų idėjų konkursas kaip siunčiamų darbų konkursas pirmą kartą buvo surengtas ambicingų studentų, dabar garsių Lietuvos architektų – A. Karaliaus, A. Ambraso, G. Čaikausko. 17 metų šis konkursas vyko kaip siunčiamų darbų konkursas, o nuo 2003 m. „Sikon“ įgavo kūrybinių dirbtuvių formą. „Pagrindinis konkurso tikslas yra skatinti kūrybiškai bendradarbiauti įvairių aukštųjų mokyklų studentus. Jau septynerius metus tai yra kelių dienų renginys, kurio pagrindinis akcentas – 24 valandų trukmės kūrybinės dirbtuvės unikalioje, problemiškoje erdvėje“, – kalbėjo J. Čiapaitė. Iki šiol „Sikon“ vyko tokiose erdvėse kaip Frenkelio fabrikas (Šiauliai), Salų dvaras (Rokiškio r.), Verkių popieriaus fabrikas (Vilnius), Vilniaus sporto rūmai ir kitur.

Šiemet konkursą planuojama organizuoti Gargžduose. Kelias dienas mūsų mieste kūrybines dirbtuves rengsiantys būsimieji architektai bandys pateikti įvairias idėjas apie Gargždų miesto parką. Prieš organizuodami kūrybines dirbtuves „Sikon“ organizatoriai nori išsiaiškinti miesto gyventojų lūkesčius ir norus, susijusius su Gargždų parku. Todėl šeštadienį visus, kurie turi minčių ir idėjų dėl parko atgaivinimo, kviečia į susitikimą, kuris vyks viešbučio „Lijo“ konferencijų salėje 14 val.

„Tikimės, kad pavyks surengti produktyvią diskusiją. Mums labai svarbu sužinoti, ko gargždiškiai tikisi iš šiame mieste vyksiančių „Sikon“ kūrybinių dirbtuvių. Tai padės suformuoti šių metų „Sikon“ temą ir išsikelti tikslus, kurie svarbūs, kad kūrybinių dirbtuvių metu teikiami pasiūlymai būtų taiklūs esamai vietovei“, – sakė viena iš konkurso „Sikon“ organizatorių J. Čiapaitė.

 Milda JUDELYTĖ